Sblam!

Zabezpiecza formularze przed spamem

Najczęściej zadawane pytania

O serwisie

Jak to działa?

Zainstalowany na Twojej stronie skrypt będzie przekazywał dane z formularza do central­nego serwera Sblam!, który dokładnie je przeana­lizuje i wyda o nich opinię.

Co się stanie, jeśli filtr się pomyli?

Decyzja o losie postów należy do Ciebie. Sblam! ma bardzo wysoką skuteczność (ponad 99.8%) i dodatkowo informuje, kiedy nie jest pewny co do werdyktu, więc możesz ręcznie mode­rować najtrud­niejsze przypadki (ok. 1% postów).

Czy filtr jest darmowy?

Tak, ale jeśli możesz, to pomóż w utrzymaniu serwera.

Czy skrypt działa z WordPress, phpBB albo <jakiś inny system>?

Tak. Zadziała ze wszystkim, co opiera się o PHP i formularze słane metodą POST. Jest MOD dla phpBB, Wallace stworzył wtyczkę dla WordPress (chętnie podlinkuję wtyczki dla innych CMSów i for).

W pozostałych przypadkach musisz samodzielnie zintegrować filtr (to nie takie trudne).

Jaka jest polityka prywatności serwisu?

Sblam! jest przeznaczony do postów, które mają być publicznie dostępne w Internecie. Nie powinien być używany do filtrowania prywatnej korespondencji.

Posty trafiające na serwer są składowane i wyrywkowo przeglądane. Częściowe, zagregowane dane z postów (np. najpopularniejsze linki, czarna lista IP) mogą być publikowane.

Cookies (z wyjątkiem jednego prywatnego dla Sblam!) nie są przesyłane. Poufne pola formularza możesz usunąć przez unset($_POST['tajnepole']).

Mam duży serwis, czy nie zatkam Ci serwera?

Nie musisz się martwić, jeśli otrzymujesz poniżej 10000 postów dziennie. Jeśli masz większy serwis, to skontaktuj się ze mną. W każdym wypadku polecam skorzystać z czarnej listy IP, żeby od razu zablokować część spamerów .

Co się stanie, jeśli padnie serwer Sblam!?

Funkcja sblamtestpost() zwróci 0 i los postu będzie zależał od sposobu integracji Sblam! z resztą strony. Zobacz łączenie z innymi zabezpieczeniami.

Sblam! działa bez większych awarii od 2007 roku.

Instalacja

Wysłałem post „to jest test spamu” i widać go jako nie-spam w statystykach!

Tekst „to jest test spamu” jest blokowany tylko w polu z treścią. Najprawdopodobniej serwer nie zgadł, które pole ma zawierać treść postu. Podaj serwerowi nazwy pól. Jeśli już je podajesz, to popraw ich kolejność.

Wysłałem post „to jest test spamu” i nie ma go w statystykach!?

Jeśli dochodzą inne posty, to wszystko jest w porządku. Testowe posty z „to jest test spamu” nie są dodawane do statystyk.

Czy mogę sprawdzić sobie wszystkie archiwalne posty?

Nie. Po pierwsze Sblam! będzie blokował masowo wysyłane wiadomości. Po drugie archiwalne posty najczęściej nie zawierają cennych informacji, jak nagłówki HTTP.

Możesz spróbować użyć czarnej listy IP do usunięcia postów/kont najgorszych spamerów.

Czy mogę połączyć Sblam! z innym filtrem/zabezpieczeniem?

Teoretycznie tak, ale nie zawsze to ma sens.

  • Polecam dodatkowo użyć blokowania znanych spamerskich adresów IP, żeby blokować je od razu, bez niepotrzebnego obciążania serwera Sblam!.
  • Dobrym pomysłem jest połączenie Sblam! z CAPTCHA, które będzie wyświetlane tylko, gdy Sblam! zidentyfikuje post jako spam lub będzie niedostępny. Uważaj jednak, żeby zrobić czytelne, ale skuteczne CAPTCHA, bo inaczej to ono stanie się najsłabszym ogniwem ochrony antyspamowej.
  • Nie ma sensu łączyć Sblam! z podobnie działającymi filtrami jak Akismet i Defensio. Zwiększenie ilości filtrów zwiększy prawdopobieństwo pomyłki.
  • Jeśli używasz antyspamowej sztuczki (np. ukryte pola formularza) albo proste testy turinga („ile to 2+2”) i się sprawdzają, to pozostań przy nich i nie stosuj Sblam!. Jeśli nie działają zadowalająco dobrze, to je usuń i zamiast nich stosuj Sblam!.

Jeśli znasz skuteczną technikę antyspamową, której Sblam! jeszcze nie używa, to daj znać.