Sblam!

Zabezpiecza formularze przed spamem

Instalacja wtyczki dla blogów WordPress

Działanie

W pierwszej kolejności uwzględniane są ustawienia WordPress odnośnie komentarzy (ilość linków, moderacja wszystkich, zakazane słowa). Dopiero po pomyślnym przejściu przez wbudowany system (komentarz nie jest oznaczony jako spam lub do moderacji) jest przekazywany do filtru antyspamowego, który poddaje go czterostopniowej ocenie. Jeżeli jest to pewny spam, zostanie oznaczony jako spam (do WP istnieje wtyczka, przy pomocy której można przeglądać/usuwać komentarze oznaczone jako spam: Spam Viewer). Jeżeli istnieje podejrzenie, że komenatrz jest spamem, zostanie on przesunięty do moderacji. W każdym innym przypadku komentarz zostanie dodany (100% czysty lub prawdopodobnie czysty).

W przypadku wystąpienia błędu podczas sprawdzania komentarza przez filtr, na adres email administratora instalacji WP zostanie wysłana informacja z jego treścią. Co się dzieje w takim przypadku z komentarzem? W opcjach wtyczki (Panel administracyjny - Opcje - Sblam Spam) możemy ustalić czy komentarz zostanie dodany, czy też wyląduje w poczekalni (default).

Trackbacki/pingbacki obecnie przenoszone są do moderacji, aczkolwiek można zmienić w opcjach, aby były dodawane bezpośrednio do listy komentarzy (filtr jak na razie nie jest przystosowany do ich sprawdzania).

Instalacja

  1. Pobieramy plugin wraz klientem Sblam! (zip lub tgz)
  2. Zawartość rozpakowujemy do katalogu z pluginami WP (wp-content/plugins)
  3. Aktywuj plugin w panelu administracyjnym
  4. Podaj (lub wygeneruj nowy) klucz API w opcjach (Panel administracyjny > Opcje > Sblam Spam)
  5. Opcjonalnie zainstaluj wtyczkę do podglądu i usuwania spamu z bazy danych

Test działania

Dodaj komentarz o treści: "to jest test spamu"

Powinien on zostać dodany do moderacji, a w obrębie komentarza pojawi się informacja o oczekiwaniu na sprawdzenie przez administratora bloga.

Dodatkowe funkcje

Wstaw w szablonie (np. w pliku footer.php) funkcję:

<?php sblam(); ?>

by wyświetlić ilość zablokowanego spamu.

Funkcja z argumentem true zwraca samą wartość.